22. května roku 2024
Úvod O čase Čas ve světe Převody Východ a západ Slunce Čas na web Kalendář

Kalendář se svátky a informacemi vám přináší In-Čas.cz.

Kalendář

Kalendář je systém pro měření a označování času v periodách dnů a delších. Kalendář je sestaven na základě počítání astronomických jevů. Dny jsou spočítány na základě rotace Země, měsíce na oběžné době Měsíce a roky na oběhu Země kolem Slunce.

Původ slova kalendář
Samo slovo kalendář jako i některá další slova pochází z řeckého oznamovat. Latinsky Kalendae znamenalo první den každého měsíce.

Rozdělení kalendářů podle pozorování
Kalendáře rozlišueme za prvé podle druhu astronomického pozorování, na němž je založen. Na základě pozorování měsíčních fází je sestaven lunární kalendář, který je i nejstarší. Lunární rok má 354 dní (je tedy kratší než solární). Dalším druhem kalendáře, který se dnes hojně používá, je solární. Ten je založený na délce oběhu země okolo Slunce. Mezi solární kalendáře se řadí např. kalendář gregoriánský (ten se celosvětově využívá) či juliánský. Dva předchozí způsoby kombinuje lunisolární kalendář.

Druhy kalendářů
Na světě je několik desítek druhů kalendářů. Celosvětově se využívá gregoriánský. Dále existují např. islámský (jeho počátek byl stanoven na rok 622 hidžra.), juliánský (používá se v astronomii, zavedl ho Gaius Julius Caesar), cyrilometodějský, židovský kalendář, keltský kalendář, řecký kalendář a další.

Gregoriánský kalendář
Gregoriánský kalendář je v současnosti celosvětově používaný systém pro počítání času (kalendář). Byl zaveden v roce 1582 papežem Řehořem XIII. Gregoriánský kalendář nahradil juliánský kalendář, u kterého docházelo postupnému opožďování kalendáře vůči okamžikům, kdy nastává rovnodennost nebo slunovrat (rozdíl v dnešní době mezi gregoriánským a juliánským kalendářem činí 13 dní).

Zdroje: Wikipedia, In-Čas.cz
Květen - 2024
dnes
Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9

Kalendář

Kalendář je systém pro měření a označování času v periodách dnů a delších. Kalendář je sestaven na základě počítání astronomických jevů. Dny jsou spočítány na základě rotace Země, měsíce na oběžné době Měsíce a roky na oběhu Země kolem Slunce. Více

Školní prázdniny

Prohlédněte si, kdy mají školáci prázdniny (samozřejmě kromě státních svátků). Více

Dále zde naleznete: Přehled svátků


O webu Reklama: Radar, Wind Map